Novela zákona o podporovaných zdrojích energie se chystá zavést neomezené ručení
- 08. 09. 2014
- Články > Energetické právo
Ve čtvrtek 12. června zveřejnilo Ministerstvo průmyslu a obchodu dlouho očekávaný návrh novely energetického zákona a novely zákona o podporovaných zdrojích energie. Tento krok uskutečnilo den poté, co Evropská komise na závěr tzv. notifikačního procesu konstatovala, že český systém podpory obnovitelných zdrojů není v rozporu s evropskými pravidly pro poskytování státních podpor.
Ačkoliv předložený návrh zákona nenaplňuje nejhorší obavy, které s ním byly spojovány, bude v každém případě znamenat další náklady a rizika pro provozovatele výroben elektřiny z obnovitelných zdrojů. Abychom byli spravedliví, obsahuje návrh zákona i pozitivní změny a úlevy, zejména pro provozovatele těch nejmenších výroben s instalovaným výkonem do 10 kW.
Analyzovali jsme návrh novel a chceme upozornit především na tyto rizika:
Novela energetického zákona zavádí novou povinnost výrobců elektřiny podílet se na nákladech na provoz distribuční a přenosové soustavy. Podle platné právní úpravy uzavírá výrobce s PDS či PPS pouze smlouvu o připojení definující parametry připojení výrobny k elektrizační soustavě. Náklady na distribuci elektřiny nesou výhradně odběratelé, a to buď přímo nebo prostřednictvím svého dodavatele elektřiny (obchodníka). Výrobce nese pouze dílčí platby spojené s náklady na činnost Operátora trhu.
Podle navrhované právní úpravy bude každý výrobce povinen uzavřít s PDS či PPS (podle toho, zda je výrobna připojena do regionální distribuční soustavy či přenosové soustavy) novou smlouvu o zajištění služby distribuční soustavy. Bez této smlouvy nebude oprávněn dodávat vyrobenou elektřinu do elektrizační soustavy a hrozí sankce jako při závažném porušení energetického zákona (tj. vedoucí až ke ztrátě licence). Na základě této smlouvy bude PDS či PPS hradit cenu za využití služeb soustavy, stanovenou prováděcím předpisem ERÚ. V tuto chvíli není známa výše ceny ani mechanismus jejího nastavení, takže dopady tohoto návrhu do ekonomiky výroben elektřiny nelze přesněji definovat.
Novela zákona o podporovaných zdrojích zavádí nový mechanismus, kterým stanoví maximální výši vyplacené podpory bez ohledu na skutečný objem výroby elektřiny. Změna se má týkat všech výroben pobírajících podporu podle zák. č. 165/2012 Sb., bez ohledu na datum jejich uvedení do provozu. Podle tohoto návrhu se neproplatí podpora za elektřinu překračující maximální množství vyrobené elektřiny stanovené pro:
Maximální výše podpory pro kalendářní rok má být stanovena jako násobek:
Výsledek tohoto výpočtu pak má být pro volatilní zdroje – solární, vodní a větrné elektrárny navýšen o 20 %.
Maximální výše podpory pro celou dobu životnosti má být stanovena jako násobek:
V případě maximální výše podpory pro celou dobu životnosti neobsahuje návrh korektiv 20 % pro volatilní zdroje.
Návrh novely zákona o podporovaných zdrojích mění i mechanismus uplatnění odpovědnosti výrobce za neoprávněně čerpanou podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, druhotných zdrojů a tepla. Pokud v důsledku porušení zákonné povinnosti výrobcem vydá Energetický regulační úřad rozhodnutí o neoprávněném čerpání podpory, vznikne výrobci povinnost ve stanoveném rozsahu tuto podporu vrátit. Novela zákona však dále zavádí neomezené ručení statutárních zástupců výrobce (fyzických osob), vlastníků výrobny a odpovědných zástupců, za vrácení neoprávněně čerpané podpory, a to celým svým osobním majetkem.
Neomezené ručení tak vytváří ze všech provozovatelů výroben elektřiny společnosti s ručením neomezeným, alespoň pokud jde o vrácení neoprávněně čerpané podpory výroby. Jedná se o poměrně zásadní průlom do koncepce korporátního práva, podle nějž společník neručí svým osobním majetkem za závazky společnosti.
Dle důvodové zprávy k návrhu zákona se s ohledem na závěry notifikačního procesu k zákonu POZE mění způsob účtování podílu nákladů na podporu výroby elektřiny konečnému odběrateli. Na rozdíl od stávající právní úpravy, kdy se podíl na nákladech na podporu výroby elektřiny účtoval s ohledem na objem elektřiny spotřebované odběratelem, zavádí předkladatel návrhu zákona účtování této složky ceny elektřiny podle rezervovaného příkonu nebo výkonu a podle jmenovité proudové hodnoty hlavního jističe před elektroměrem.
Náklady na podporu výroby elektřiny se tak stávají součástí tzv. služeb distribuční (přenosové) soustavy. Tento mechanismus se dotkne především spotřebitelů, kteří hradí náklady na podporu OZE v cenách elektřiny. V tuto chvíli nelze posoudit dopady do koncové ceny elektřiny, protože není stanoven mechanismus výpočtu výše podílu na nákladech na OZE. I v tomto případě nezbývá než čekat na uveřejnění návrhu prováděcích právních předpisů.
Pavel Doucha, Frank Bold