NOZ | záruční doba
- 23. 09. 2014
- Články > Právo pro byznys
Pokud se na zboží objeví do 6 měsíců vada, musí nově prokázat prodávající, že za vadu nenese odpovědnost.
Nový občanský zákoník (NOZ) zcela odlišně upravuje pojetí odpovědnosti za vady. Diskutovanou a stále nevyřešenou novinkou je zejména skutečnost, zda i nadále existuje dvouletá záruční doba pro spotřební zboží. Polemika je vedena už téměř rok a půl. Navzdory oficiálnímu stanovisku Ministerstva spravedlnosti o tom, že i podle nového kodexu záruční doba v délce 24 měsíců existuje, panují nadále pochybnosti. Stanoviska Ministerstva totiž nejsou závazná a častokrát obsahují velmi sporné výklady nových právních předpisů.
Jednou z novinek, která nicméně platí, je přenesení důkazního břemene k prokázání vzniku vady na prodávajícího. Vady, které se projeví do šesti měsíců od převzetí, se považují za existující již při převzetí. Prodávající má však možnost tuto domněnku vyvrátit a z odpovědnosti se tak vyvinit. Nejedná se v tomto případě o záruku, pouze o změnu důkazního břemene. Ta však pro prodejce nově znamená nutnost prokazovat důvod vzniku vady.
Obdobně jako předešlá právní úprava NOZ stanovuje, že dílo je provedeno svým řádným ukončením a předáním objednateli. Zásadní novinkou je ovšem stanovení okamžiku dokončení díla.
Podle předešlé právní úpravy platilo, že pokud má dílo vady, není řádně ukončeno. Naní platí, že dílo je dokončeno, je-li předvedena jeho způsobilost sloužit svému účelu. NOZ tedy připouští, že dílo může být kvalifikováno jako provedené, byť bude vykazovat vady. Jinými slovy, objednatel je povinen převzít i dílo s vadami, pokud tyto vady nebrání tomu, aby sloužilo sjednanému účelu. Naše doporučení proto je nepodcenit podrobné vymezení účelu ve smlouvě.
Okamžik převzetí je podstatný ještě z jednoho důvodu. Objednatel má při něm možnost vyjádřit výhrady k dílu. Pakliže dílo převezme bez výhrad, pozdější reklamace zjevných vad pro něj bude podstatně složitější. Jedná se o změnu oproti předešlé právní úpravě, kdy měl opbjednatel možnost vyjádřit výhrady v době co možná nejbližší po předání díla.
Případnou skrytou vadu díla musí objednatel oznámit zhotoviteli bez zbytečného odkladu, nejpozději však do dvou let po převzetí díla. Výjimkou z dvouleté lhůty může být stav, kdy je vada důsledkem skuitečnosti, o které zhotovitel díla věděl nebo o ní musel vědět. To je však v praxi poměrně složité dokázat.
Mikuláš Vargic, Frank Bold