Rozvojové země v roce 2015 investovaly do obnovitelných zdrojů (OZE) o 19 % víc než v roce 2014 a poprvé v historii tak převýšily příspěvek rozvinutých států. Lví podíl na tom má Čína, Indie a Jihoafrická republika. To je jeden ze závěrů zprávy Globální trendy v investicích do obnovitelných zdrojů, kterou každoročně vydává UNEP. Jaká další zjištění zpráva přináší?
-
Investice do OZE dosáhly celosvětově 266 mld. dolarů, to je víc než dvojnásobek investic do konvenčních zdrojů (130 mld. dolarů)
-
Kdo jsou největší tahouni investic do OZE? Jednoznačně Čína (přes 100 mld. dolarů), která je zodpovědná za více než třetinu celosvětových investic do obnovitelných zdrojů. O řád za Čínou je pak Indie, JAR, Mexiko a Chile, tedy země s rychle rostoucí ekonomikou a poptávkou po elektřině. Naopak rozvinuté země investují do OZE méně než v předešlých letech. EU není výjimkou. Na vině je stagnující ekonomika a klesající podpora z veřejných zdrojů.
-
Srovnáme-li celkový instalovaný výkon, představují obnovitelné zdroje 16 %, tedy o procento víc než v předešlém roce. O jedno procento vzrost i jejich podíl na skutečně vyrobené elektřině (10 %).
-
Obnovitelné zdroje energie v roce 2015 dalece převýšily konvenční zdroje co do nově instalované kapacity. První místo přitom zaujímá sluneční energie a hned po ní větrná, které jsou společně zodpovědné za 118 GW. Podrobněji:
-
- obnovitelné zdroje (bez velkých vodních elektráren): 134 GW, z toho větrné 62 GW a solární 56 GW
- velké vodní elektrárny: 22 GW
- jaderné: 15 GW
- uhelné: 42 GW
- plynové: 40 GW.
Petra Andrášik, Frank Bold