Smlouvy o účasti na podporovaných projektech výzkumu
- 01. 04. 2015
- Články > Právo pro byznys
Podporu výzkumu, vývoje a inovací (VaVaI) z veřejných prostředků nyní upravuje zákon č. 130/2002 Sb. (dále zákon o podpoře VaVaI). V nedávné době nabyla účinnosti technická novela zákona a dále je připravován zcela nový zákon o podpoře VaVaI, který by měl za daným účelem zřídit celé nové ministerstvo. Co se v jejich důsledku změní ve veřejné podpoře výzkumu?
Od 2. 7. 2016 je nově účinná novela zákona č. 130/2002 Sb., která přinesla pouze drobnou úpravou stávajícího zákona, jejímž účelem je sladit českou právní úpravu s evropskou. Novela zákona o podpoře VaVaI přináší zejména:
Cíle novely zákona o podpoře VaVaI si obecně samozřejmě zasluhují podporu, avšak nemění nic na systémových nedostatcích podpory VaVaI, v prvé řadě roztříštěnosti struktury státní správy v oblasti podpory VaVaI či nedostatečného zajištění efektivnosti jejího využití. Komplexní revizi současného systému podpory VaVaI přinese až zcela nový zákon o podpoře výzkumu. Jeho přijetí si stanovil jako svůj osobní úkol místopředseda vlády Pavel Bělobrádek.
Podobu nového zákona zatím můžeme pouze odhadovat z jeho věcného záměru. Návrh zákona měl být podle usnesení vlády předložen, do 31. 10. 2016, návrh však stále není k dispozici. Věcný záměr přepokládá novinky zejména v těchto oblastech:
Co se týče samotné podpory, věcný záměr počítá s tím, že v novém zákoně o podpoře VaVaI budou uvedené konkrétní kategorie podpory společně s podmínkami, které je potřebné splnit pro její získání.
V současnosti jsou pravomoci státní správy v oblasti VaVaI rozložené mezi Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Radu pro výzkum, vývoj a inovace. Přitom pravomoci těchto orgánů se v mnoha případech překrývají. Tuto dvojkolejnost dále podporuje i systém dvou státních grantových agentur – Grantová agentura České republiky (GAČR) a Technologická agentura České republiky (TAČR), jejichž pravomoci se také mnohde překrývají. Věcný záměr nového zákona o podpoře VaVaI počítá s vytvořením nového Ministerstva pro výzkum, vědu a inovace.
Nové ministerstvo by mělo převzít významnou část pravomocí od Rady pro výzkum, vývoj a inovace a získat postavení ústředního orgánu státní správy v oblasti výzkumu a vývoje, které nyní zastává Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Ministerstvo pro výzkum, vědu a inovace by mělo do budoucna odpovídat za přípravu národní politiky a priorit VaVaI či Národní výzkumné a inovační strategie pro inteligentní specializaci České republiky.
Obě zmíněné grantové agentury by měly být financované z rozpočtové kapitoly nově vzniklého ministerstva. Navzdory této skutečnosti by si měly zachovat svou autonomii při rozhodování o použití přidělených prostředků.
Další novinky, které by měl nový zákon o podpoře VaVaI přinést, se týkají zejména postupů při tvorbě státního rozpočtu v oblasti VaVaI, informačního systému VaVaI a úpravy práv k výsledkům výzkumu. Konkrétní podobu změn se s jistotou dozvíme až na podzim z návrhu zákona. Jeho schválení v parlamentu lze očekávat nejdřív v roce 2017.