Obnovitelné zdroje dávají práci 8 milionům lidí
- 31. 05. 2016
- Články > Energetické právo
Rok 2015 byl pro obnovitelné zdroje energie (OZE) nebývale úspěšný. Objem nově instalovaného výkonu přesáhl všechny předešlé roky a v mnoha státech se výrobní náklady zelené elektřiny dostaly na srovnatelnou úroveň s elektřinou z konvenčních zdrojů. Na vývoj v OZE působily protichůdné tlaky: mimo jiné klesající ceny fosilních paliv, vývoj akumulačních technologií a globální klimatická dohoda z Paříže.
OZE ve světě
Globální přehled organizace REN21 nabízí mnoho důvodů k optimismu v podobě úspěšných příkladů rozvoje OZE z celého světa: kanadský Vancouver, kalifornské San Diego a řada dalších měst, vesnic nebo firem přešly stoprocentně na obnovitelné zdroje energie. 52 států má legislativně ošetřenou decentralizovanou výrobu elektřiny v podobě net meteringu či analogických nástrojů. V Bangladéši a řadě dalších rozvojových zemí se pomocí jednoduchých regulačních kroků podařilo využít fotovoltaické panely k elektrifikaci milionů domácností. Jak jsou na tom jednotlivé státy světa s podporou OZE, lze jednoduše nalézt na této interaktivní mapě.
Údaje o podpoře obnovitelných zdrojů v Evropě jsou o něco méně povzbudivé. Z pohledu instalované kapacity je Evropa sice stále jedním ze světových lídrů (připadá na ni 276 GW z celosvětových 785 GW), v posledních čtyřech letech nicméně investuje do OZE stále méně. V roce 2015 meziroční pokles investic představoval 21 %, (na celkových 44 mld. EUR), a to navzdory rekordnímu nárůstu financování mořských větrných parků (11 % meziročně).
Kristína Šabová, Frank Bold