Polsko: prezident podepsal zákon o větrných farmách a změny v podpoře OZE
- 20. 07. 2016
- Články > Energetické právo
Mezinárodní energetická agentura vydala pravidelné hodnocení trhu s elektřinou z OZE, které obsahuje popis současného stavu i průběžně upravované výhledy do roku 2021. Nejcitovanější zprávou z publikace je informace o tom, že instalovaná kapacita výroben elektřiny z OZE v loňském roce převýšila kapacitu uhelných elektráren.
Výhled do budoucna navazuje v podobně optimistickém duchu, alespoň co se týče globální situace, pro Evropu už je výhled o něco pochmurnější. Celková instalovaná kapacita OZE ve světě má do roku 2021 stoupnout o 42 % (tedy o 825 GW), což je o 13 % víc, než kolik agentura odhadovala v předešlém roce. Za neočekávaně příznivým vývojem stojí především Čína, USA, Indie a Mexiko. Všechny čtyři státy jsou podle Ernst&Young na předních pozicích co do atraktivity pro investory do obnovitelných zdrojů.
Ve Spojených státech má trh s obnovitelnou elektřinou růst téměř nejrychleji na světě (hned po Číně) a překonat tak v tempu rozvoje Evropskou unii. Je to díky prodloužení daňového zvýhodnění v kombinacemi s politikami jednotlivých států, které nařizují dodavatelům elektřiny nakupovat určité procento z obnovitelných zdrojů. V praxi na tom vydělávají zejména provozovatelé solárních a vnitrozemských větrných elektráren. USA a Kanada začaly také nedávno spolupracovat s Mexikem na jeho závazku vyrábět do roku 2025 polovinu energie z OZE.
Naproti tomu Evropské unii agentura předpovídá podstatně pomalejší růst trhu než v předchozích letech, a to hlavně kvůli právní nejistotě ohledně způsobů, jak chce EU dosáhnout vytyčených klimatických cílů, a také kvůli měnícím se politikám jednotlivých členských států ve vztahu k OZE.
Kristína Šabová, Frank Bold