Nejvýznamnější změny, které přinese novela stavebního zákona
- 29. 12. 2017
- Články > Územní plánování pro samosprávy
Od ledna 2018 je účinná novela stavebního zákona - jaké stavby podle ní nepotřebují stavební povolení a stačí pro ně ohláška (ohlášení stavby)?
Ohlášení postačí dle ustanovení § 104 stavebního zákona u jednoduchých staveb, terénních úprav a udržovacích prací. Zákon poskytuje jmenovitý výčet takových staveb, příkladem může být stavba pro bydlení a pro rodinnou rekreaci s jedním podzemním podlažím do hloubky 3 m a nejvýše s dvěma nadzemními podlažími a podkrovím. Důležitou skutečností je, že ohlášení postačí i u změn takto vymezených staveb.
Obdobně jak je tomu i u územního souhlasu, nemá ani ohlášení charakter správního řízení. Ohlášení podává stavebník na předepsaném formuláři, který je přílohou č. 8 vyhlášky č. 503/2006 Sb. Formulář na poslední straně uvádí rovněž všechny nezbytné přílohy, které musí k ohlášení přiložit. Po obdržení ohlášení zkoumá stavební úřad, zdali ohlášená stavba splňuje všechny podmínky § 104 stavebního zákona. Při kladném zjištění vydá stavební úřad do 30 dnů souhlas s provedením ohlášené stavby a doručí jej stavebníkovi. Souhlas doručením nabývá právních účinků a počíná běžet dvouletá lhůta pro započetí s prováděním stavby. Pokud stavební úřad dospěje k závěru, že pouhé ohlášení nepostačí, nařídí usnesením provedení řádného stavebního řízení.
Souhlas s ohlášení stavby není správním rozhodnutím, proto se proti němu nelze odvolat. Lze ho však přezkoumat v přezkumném řízení, které může nadřízený správní orgán zahájit do 1 roku ode dne, kdy souhlas nabyl právních účinků.