Úspěšně jsme zastupovali Hněvotín na Olomoucku. Soud zrušil tamní zábor orné půdy
- 10. 02. 2021
- Články > Stavební právo a územní plánování
V souvislosti s havárií na řece Bečvě, ke které došlo v září loňského roku, sestavila místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová expertní skupinu, jejímž úkolem bylo na podkladě dostupných informací o havárii na řece Bečvě analyzovat stávající způsob zvládání podobných havárií a navrhnout řešení ke zlepšení. Výsledky práce expertní skupiny dnes místopředsedkyně Senátu představila spolu s advokátkou Lenkou Hlaváčovou z Frank Bold Advokáti.
Odborníci se zaměřili především na nedostatky vyšetřování havárie a na to, jak jim do budoucna předejít prostřednictvím úpravy legislativy. Odhalili přitom slabiny v prevenci i zvládání podobných mimořádných událostí na vodách. V návaznosti na toto zjištění zpracovala skupina návrh legislativních změn, které by měly nedostatky napravit. Změny se týkají především jasnějšího stanovení kompetencí a povinností státních orgánů, informování veřejnosti i orgánů navzájem a náhrad škod osobám pomáhajícím se zneškodňováním havárie.
Advokátka Lenka Hlaváčová (Frank Bold) a místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová představily analýzu zvládání havárií na vodách. Zdroj: Senát ČR
Základním nedostatkem je podle analýzy komplikovanost aktuální právní úpravy. “V konkrétním případě havárie na Bečvě zavládla nejistota ohledně rozdělení kompetencí při jejím řešení. To sice právní úprava z větší části obsahuje, ale jedná se o velmi složitý konstrukt, který v praxi činí orgánům podílejícím se na řešení havárie potíže. Navrhujeme proto takové změny, které by tyto náležitosti vyjasnily,” uvádí Lenka Hlaváčová z Frank Bold Advokáti.
Celou tiskovou zprávu najdete zde.
Věnujeme se mu přes 20 let. Jsme pravou rukou samospráv, spolků a všech, kteří aktivně brání životní prostředí.