Kdo si bude chtít udržet co nejlepší přístup k finančním nástrojům, bude muset v tomto desetiletí myslet daleko ekologičtěji a udržitelněji než kdy předtím. Evropská unie přichází se zapojením všech dostupných finančních nástrojů ke snížení emisí CO2 o 55 % do roku 2030. Změny se dotknou financování z privátního sektoru i výdajů z veřejných rozpočtů. V prvním případě jde o nástroje označované jako taxonomie udržitelných aktivit a nefinanční reporting, které budou důležité především pro developery a stavebníky vůbec. Ve druhém případě půjde o postupné zpřísňování environmentálních podmínek při zadávání veřejných zakázek, což je důležité pro všechny samosprávné celky i státní instituce.
Už v roce 2018 zveřejnila Evropská komise svůj akční plán na financování udržitelného růstu. Jeho cílem je přesměrovat kapitálové toky směrem k udržitelné ekonomice, podpořit dlouhodobé uvažování a transparentnost a předejít rizikům spojeným s klimatickou změnou. Na tuto změnu vaši společnost Frank Bold Advokáti připraví zavedením efektivních monitorovacích a reportovacích nástrojů ESG.
Green Deal: transformovat ekonomiku EU
S přijetím Zelené dohody pro Evropu (European Green Deal) v roce 2019 se tento plán stal jednou z hlavních priorit Evropské unie. Zelená dohoda je totiž hlavní agendou Evropské komise, která je zcela zaměřena na řešení klimatické změny jako existenční hrozby pro Evropu i celý svět. Jejím cílem je nastartovat transformaci evropské ekonomiky tak, aby se Evropa do roku 2050 stala prvním klimaticky neutrálním kontinentem a hospodářský růst nebyl závislý na spotřebě přírodních zdrojů.
Jeden bilion korun
Právě tolik je podle odhadu Evropské komise potřeba ročně investovat z veřejných i soukromých zdrojů do transformace evropské ekonomiky. K zajištění tohoto bezprecedentního přesměrování financí přijímá EU komplexní soubor opatření, pobídek a zákonů. Veřejné investice budou čím dále více, ne-li exkluzivně, zaměřeny na obnovitelné aktivity. Samotná EU plánuje investovat ročně 500 miliard eur do aktivit spojených s transformací ekonomiky. Takové množství peněz bude mít zásadní vliv na vývoj trhu a také na atraktivitu financování udržitelných aktivit ze strany soukromých bank a investorů.
Taxonomie udržitelných aktivit
- Jádrem vznikajícího evropského rámce pro udržitelné finance je tzv. nařízení o taxonomii udržitelných aktivit.
- Taxonomie je klasifikačním systémem, který má dát investorům i firmám jednotná kritéria pro identifikaci ekonomických činností, které jsou považovány za environmentálně udržitelné a které budou klíčové pro ekonomickou transformaci, tedy tzv. zelených aktivit.
- Kritéria a související požadavky na transparentnost mají zajistit, aby banky a investoři používali stejné měřítko a aby nedocházelo ke greenwashingu, tedy klamání o reálných dopadech zelených aktivit.
- Cílem taxonomie je poskytnout kompas investorům, pojišťovnám a bankám, aby byli schopni přeorientovat své investice na udržitelné technologie a aktivity a vyvarovali se rizik spojených s investicemi do aktivit, které jsou z hlediska transformace evropské ekonomiky neperspektivní.
- Kritéria taxonomie budou základem právního rámce pro zelené dluhopisy a půjčky, na které se budou čím dál více soustředit strategie finančních institucí a finanční trh jako celek.
- Taxonomie také de facto stanoví podmínky, které bude v dalším kroku následovat i veřejné financování.
- První standardy taxonomie pro cíle směřující ke zmírňování změny klimatu a adaptaci na klimatické změny byly přijaty v dubnu 2021 a budou platné od 1. ledna 2022. Následovat budou další standardy pro cíle týkající se vody, znečištění, biodiverzity a cirkulární ekonomiky.
Proměna evropského trhu směrem k udržitelnosti se dotkne i českých společností. V souvislosti s přicházejícím ESG ratingem připraví Frank Bold Advokáti na evropskou taxonomii vaši developerskou společnost i nemovitostní fond ať už prostřednictvím lepších monitorovacích nástrojů nebo vznikem zelených dluhopisů ve standardu evropské legislativy.
Co jsou to zelené aktivity?
Nařízení o taxonomii obsahuje detailní kritéria, která musí být splněna, aby se konkrétní aktivity mohly klasifikovat jako zelené, a tedy udržitelné. Zelená aktivita musí sama významně přispívat k řešení některého z vytyčených cílů, jako je zmírňování změn klimatu. Současně nesmí zásadně poškozovat další cíle, například ochranu biodiverzity. Podnikání související se zelenými aktivitami obecně nesmí vést k porušování lidských práv.
Transparentnost při investování
Transparentnost ve finančním sektoru by měla přinést více informací investorům, kteří se díky nim budou moci kvalifikovaně rozhodovat. Také by měla přimět investory, banky i firmy více zohledňovat rizika týkající se udržitelnosti a podporovat investice do udržitelných aktivit.
Banky, pojišťovny, fondy a další subjekty, které mají povinnost informovat o dopadu svých aktivit na společnost a životní prostředí podle směrnice o nefinančním reportingu, budou od 1. ledna 2022 povinně informovat také o podílu investic směřujícím do udržitelných aktivit a celkovém obratu, který s nimi souvisí.
Připravujete se na proměnu evropského trhu směrem k udržitelnosti?
Vaši společnost připravíme na příchod taxonomie a reportování o udržitelnosti (tzv. nefinanční reporting) zavedením monitorovacích nástrojů, díky kterým bude dostatečně důvěryhodná. Připravíme pro Vás také emisi zelených dluhopisů ve standardu evropské legislativy.