Frank Bold vydal e-book o udržitelném stavitelství s katalogem praktických opatření
- 27. 05. 2021
- Články > BOLD FUTURE: e-book o udržitelném stavitelství s praktickým katalogem opatření
Energetika je dnes na úrovni samospráv a stejně tak v developerských projektech zatím málokdy uchopena koncepčně tak, aby se plně využil její potenciál, přitom ale může být zajímavou příležitostí i po ekonomické stránce. I když legislativně je kolem ní zatím spousta otázek, také díky dotačním titulům, jako je Modernizační fond, se aktuálně otevírá velká příležitost s ní začít.
Zpřísňování regulace bude navíc i developery stále více tlačit do udržitelných řešení včetně těch energetických. Na smysluplné propojení stavebních projektů se zelenou energetikou se Frank Bold Advokáti specializují. Důležité informace proto přinášíme v tomto článku.
Vyšší energetická efektivita budov, integrování obnovitelných zdrojů energie, aktivní začleňování prvků modrozelené infrastruktury do výstavby nových budov, komplexů a čtvrtí. To vše přestává být čistě hodnotovou otázkou nebo marketingovým tahákem a naopak se stává výrazným trendem, se kterým bude nutné do budoucna počítat.
Jednak možnost aktivně se podílet na transformaci ekonomiky směrem k uhlíkové neutralitě, jednak zásadní investiční příležitosti. Developerům a investorům můžou přinést dodatečný finanční příjem z investice do zelené energetiky, pokud si dobře nastaví byznys model. Výhodou je i možnost stát se svým zákazníkům dlouhodobým partnerem a nabídnout jim dodávání doprovodných energetických služeb, které budou přínosné pro obě strany.
Městům a obcím můžou přinést energetickou soběstačnost, zapojení jejich občanů do lokální výroby energie a značné finanční úspory i aktivní příjmy pro rozpočet.
Microgrid je příležitost spojit rezidenční nebo administrativní výstavbu s lokální výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů a tuto elektřinu dodávat budoucím uživatelům.
Jak na to? Pokud developer u rezidenční výstavby vybuduje vlastní trafostanici a vedení, může dodávat elektřinu do všech domácností jako podružných odběrných míst bez distribučních poplatků. Developer je totiž v postavení zákazníka a má právo přeúčtovat elektřinu dalším uživatelům, kteří ji odebírají ze stejného odběrného místa. Může ji přeúčtovat jen v nákladech, včetně nákladů na údržbu, tedy bez zisku. Takovýto microgrid začne dávat byznysově smysl zejména ve spojení s vlastní výrobnou elektřiny, zpravidla fotovoltaickou elektrárnou.
Pokud zvažujete připojit ke stavebním projektům lokální výrobu energie, obraťte se na nás. Připravíme pro vás řešení přímo na míru.
Avrioinvest jako jeden z prvních developerů zapracoval microgrid jako řešení do svého projektu Šedova v městské části Brno-Vinohrady.
Představme si, že koncoví uživatelé například odeberou a uhradí 100 MWH. Ze sítě bylo odebráno a uhrazeno distributorovi 60 MWH, 40 MWH vyrobila elektrárna a je příjmem pro vlastníka projektu. Zatímco elektřina ze sítě je přeúčtována v nákladech, vyrobená elektřina se prodává za dohodnutou cenu. Jakmile se vrátí náklady na investici do fotovoltaiky, zůstává pravidelný příjem z dodávané energie. Návratnost se může pohybovat už kolem pěti až šesti let, pak následuje čistý příjem. Pokud developer instaluje kogenerační jednotku, může spojit výrobu elektřiny s teplem a dodávat domácnostem obojí. Do projektu je možné zahrnout i akumulaci prostřednictvím bateriového systému.
Obnovitelný zdroj energie, kogenerace, akumulace a chytré řízení energetických toků v projektu může být navíc investiční příležitostí do budoucna. S plánovaným zjednodušením podmínek přístupu na trhy s elektřinou se pro takové projekty otevřou možnosti prodat flexibilitu při dodávce či odběru elektřiny ze sítě přímo na trhu se silovou a regulační elektřinou. Pro developery orientované na dlouhodobější účast v projektech může být takové energetické hospodářství a pokročilý facility management zajímavým aktivem s rychlou návratností.
O lokální distribuční soustavě má smysl uvažovat v případě komerčních objektů s větší spotřebou elektřiny, jako jsou průmyslové areály, obchodní centra, velké administrativní budovy nebo u prostorově koncentrovaných rezidenčních projektů s velkým počtem odběrných míst, jako jsou bytové domy nebo nově budované rezidenční čtvrti.
V tomto případě se developer stává distributorem podle energetického zákona. Musí vybudovat a spravovat technická zařízení až do odběrných míst jednotlivých zákazníků s vlastním elektroměrem a potřebuje získat licenci na distribuci elektřiny. Za distribuci elektřiny vybírá distribuční poplatky. Nevýhodou jsou vyšší provozní náklady a velká administrativní náročnost, i proto se může vyplatit spíše u velkých projektů. V tuto chvíli to také zpravidla nedává ekonomicky smysl při kombinaci s výrobou elektřiny z vlastního obnovitelného zdroje.
Provozovatel lokální distribuční soustavy ale současně získává určitou volnost v nastavení distribučních tarifů uvnitř své sítě, a může tak zvýhodnit nebo znevýhodnit určité typy odběrů oproti jiným, například nastavit si vlastní tarif pro elektromobilitu či elektřinu z fotovoltaiky.
Rádi s Vámi probereme vhodné možnosti a připravíme právní dokumentaci pro vybraný model.