Opatření pro udržitelné stavitelství: Jak na travnaté plochy
- 07. 09. 2021
- Články > Udržitelné stavitelství – BOLD FUTURE
Přinášíme další díl ze série článků „Opatření pro udržitelné stavitelství“, v rámci které vám každý týden představujeme pro inspiraci jeden vybraný prvek modrozelené infrastruktury s přesahem do energetiky. V článku najdete krátký popis opatření a jeho přínosů, příklad ukázkové realizace a právní kontext - tedy na co je dobré myslet z právního hlediska a jaké kroky musíte podniknout. Opatření jsou součástí e-booku Bold Future, který si můžete celý zdarma stáhnout. Tento týden se zaměříme na komunitní zahrady.
Obec může rozvoj komunitních zahrad podpořit v územním plánu - vytvořením vhodných podmínek. Tam, kde to územní plán umožňuje, je dalším krokem nastavení vztahu s vlastníkem pozemku. Pokud má zahrada sloužit spíše k okrasným či edukativním účelům, je vhodné uzavřít smlouvu o výpůjčce, která zahradní komunitě umožní bezplatné užívání pozemku. Jestliže je v plánu na zahrádce pěstovat a sklízet plodiny, hodí se více pachtovní smlouva, jelikož umožňuje brát z pozemku užitky.
Drobné stavby, jako jsou nízká oplocení či skleníky, je možné při dodržení zákonem stanovených rozměrů postavit bez jakéhokoliv povolení. U větších staveb bude třeba územní souhlas či územní rozhodnutí a případně i ohlášení nebo stavební povolení.
Pro efektivnější správu zahrady může být praktické založit právnickou osobu, např. spolek nebo ústav. Fungování zahrady upraví provozní řád, v němž budou stanoveny zásady pro práci na zahradě, možnost přístupu veřejnosti a další pravidla komunity. Dbejte i na dodržování dalších zákonných pravidel týkajících se například odpadů, hlukových limitů či hnojiv.
|
Propojíme vás s technologickými a dotačními partnery, zamluvíme modrozelená opatření, nabídneme právní expertízu ve vazbě na územní plán a (nový) stavební zákon.