Stojíme za přelomovým rozsudkem: Obce mohou určit vyšší daň z nemovitosti konkrétním projektům
- 03. 08. 2023
- Články > Udržitelné investice do měst
Přes 670 tisíc korun odškodného získají majitelé pozemků za jejich zatopení při výstavbě soustavy vodních nádrží Nové mlýny na jižní Moravě. Na základě nové rozhodovací praxe Ústavního soudu o tom rozhodl Krajský soud v Brně. V soudním sporu manžele úspěšně zastupovala kancelář Frank Bold Advokáti, jedná se přitom o jedno z prvních rozhodnutí, kdy soud peníze v podobném případu přiznal.
Vodní dílo Nové Mlýny vznikalo od 70. do 80. let 20. století. Při jeho výstavbě došlo k zaplavení několika obcí a mnoha pozemků místních. Pokud se jejich majitelé domáhali náhrady za zatopení, mohli dosud získat pouze jednorázovou náhradu, v mnoha případech byla ale i ta již promlčená. To se novým rozhodnutím Ústavního soudu mění. „Z rozhodnutí soudu vyplývá, že nárok na peněžní náhradu za zatopení pozemků vzniká za každý den trvajícího omezení. Klienti ji tedy mohou požadovat za každý den, kdy je vodní dílo na jejich pozemku,” uvádí advokát Jan Hejl z kanceláře Frank Bold Advokáti.
Prozatím manželé, kterým dotčené pozemky patří, získají podle rozhodnutí krajského soudu přes 670 tisíc korun za tři roky zatopení. Pokračovat chtějí žalobou o náhradu i za další období.
Vodním dílem, kterých se nová rozhodovací praxe může dotknout, přitom nejsou jen nádrže. Týká se to i hrází, jezů, kanalizací, vodních řadů, zavlažovacích systémů, protipovodňových opatření, studen a mnoha dalších. „Pokud bylo vodní dílo vybudováno před rokem 2002 a neexistuje jiné věcné břemeno než zákonné, má vlastník pozemku nárok na náhradu za omezení jeho užívacího práva k pozemku. Může o ni tedy žádat za každý den a to zpravidla až tři roky zpětně,” dodává Hejl.
Situaci s Vámi rádi probereme při úvodní právní konzultaci a navrhneme další kroky. V případném soudním řízení Vás zastoupíme.