Expertně pomáháme v Trojanovicích. Projekt Cérka nahradí těžní věže a propojí bydlení, podnikání i moderní energetiku
- 27. 03. 2023
- Články > Smluvní právo
Služebnosti a další věcná břemena zejména u pozemků se často zřizují pomocí smluv. Pokud ale takovou smlouvu uzavřete na dobu neurčitou, můžete narazit na problémy s jednostranným zrušením služebnosti. Víme, jak situaci řešit, ale ideální je se do ní vůbec nedostat. Pokud takovou smlouvu uzavíráte, raději si stanovte, za jakých podmínek lze služebnost zrušit.
Služebnost se nejčastěji zřizuje ke konkrétní věci a slouží k tomu, aby mohl věc za úplatu užívat i někdo jiný než jen vlastník věci (např. kvůli přístupu na pozemek). I přes to, že ji můžete zřídit pomocí smlouvy, patří služebnost mezi věcná práva a má tedy svůj specifický zákonný režim.
Ten se projevuje zejména tehdy, kdy jste služebnost zřídili na dobu neurčitou a následně ji chcete po určité době zrušit proti vůli druhé strany. Zákon totiž umožňuje podat výpověď jen pro smlouvy, a nikoliv pro věcná práva. Jedním ze způsobů, jakým by bylo možné služebnost vypovědět, je použít úpravu výpovědi pro smlouvy a použít ji analogicky na služebnosti. K tomuto řešení ale soudy přistupují velmi zdrženlivě a spíše ho vylučují.
Další variantou je požadovat, aby služebnost omezil nebo zrušil soud kvůli trvalé změně poměrů. Tuto možnost nicméně můžete využít pouze v případě, že trvalá změna vyvolala hrubý nepoměr v právech a povinnostech obou stran.
Pokud se tedy chystáte uzavřít smlouvu o zřízení služebnosti na dobu neurčitou, měli byste zbystřit. Potenciálním problémům můžete částečně předejít tak, že si s protistranou předem vyjasníte, za jakých podmínek půjde služebnost zrušit.
Autorka: Veronika Smržová, Frank Bold Advokáti
Pokud se potýkáte s problémy ohledně služebností nebo věcných břemen, neváhejte se na nás obrátit. Dlouhodobě se věnujeme oblasti soukromého práva a v případě potřeby Vás rádi zastoupíme v soudním řízení.