MPO zveřejnilo novely energetické legislativy. Chystají se kontroly překompenzací, nová podpora ale i ukotvení akumulací.

MPO předložilo návrhy novely zákona o podporovaných zdrojích a energetického zákona do mezirezortního připomínkového řízení. Návrh upravuje kontrolu překompenzace stávající provozní podpory výroby energie, přičemž svěřuje Státní energetické inspekci i pravomoc uložit výrobcům povinnost takto vyplacenou podporu vrátit. Novela zákona o podporovaných zdrojích však přináší také pozitivní změny pro sektor a nastavuje pravidla pro provozní podporu do budoucna, která se má nově soutěžit v aukcích.

Energetický zákon se zaměřuje na zakotvení agregace a akumulačních zařízení v právní úpravě. Velká pozornost byla věnována také ochraně spotřebitele, což ovlivní především trhy obsluhované obchodníky s elektřinou a plynem.

Kontroly překompenzace

Jedním z cílů novely zákona o podporovaných zdrojích je zakotvit proces prověřování přiměřenosti stávající provozní podpory výroby elektřiny z podporovaných zdrojů (tzv. kontroly překompenzace). To se bude provádět u výroben vždy po 10 letech od prvního dne kalendářního roku následujícího po roce uvedení zdroje elektřiny do provozu, tj. u výroben uvedených do provozu v roce 2009 bude tento proces startovat již na začátku roku 2020.

Předmětem kontrol bude posouzení tzv. vnitřního výnosového procenta (IRR), přičemž při překročení zákonem stanovené meze (8,4 % pro nepalivové zdroje a 10,6 % pro palivové zdroje) bude výrobna považována za pobírající nadměrnou podporu, která se zakazuje. Pokud bude sektor shledán rizikovým z hlediska existence nadměrné podpory, bude moci Státní energetická inspekce zahájit u každého výrobce sektoru kontrolu a návazně uložit opatření, které může spočívat i v povinnosti vrátit část již čerpané podpory do státního rozpočtu. Některé zdroje pobírající vedle provozní podpory také podporu investiční přitom budou muset podstoupit kontrolu Státní energetické inspekce bez ohledu na výsledky sektoru.

„V průběhu celého procesu kontrol překompenzace je třeba důsledně dbát na ochranu práv výrobců, kteří musí mít nástroje k tomu, aby zabránili likvidačnímu pozastavení či zrušení provozní podpory, na kterou se vztahuje jejich legitimní očekávání. Nelze zároveň připustit, aby výrobci, kteří se chovali při investici hospodárně, byli znevýhodněni z hlediska nákladů oproti výrobcům, kteří investice do obnovitelných zdrojů realizovali nerozvážně. Tyto body by mělo mít ministerstvo na vědomí při tvorbě prováděcí legislativy“, říká advokát Filip Nečas (Frank Bold Advokáti).

Změna systému podpory pro nové zdroje

Ministerstvo navrhuje nový systém provozní podpory pro obnovitelné zdroje. O výši podpory budou však nyní výrobci soutěžit v aukcích. Systém aukcí už běží v Německu, Francii, Velké Británii, Polsku a řadě dalších států, někde i přeshraničně. Zpravidla je jeho efektem snížení výkupních cen, protože výrobci se v aukci předhánějí v tom, kdo dokáže dodat do sítě daný objem elektřiny s nejnižší veřejnou podporou.

„Pokud jsou systémy aukcí nastaveny správně, mohou pomoci státům zracionalizovat systém podpory. Je třeba se poučit z chyb, které se projevily v zahraniční praxi. Je například nemyslitelné, aby mohlo ministerstvo kdykoliv a bez udání důvodů aukci zrušit, jak je navrhováno. Taková úprava nepřinese žádanou právní jistotu do investičního rozhodování výrobců“, upozorňuje advokát Filip Nečas (Frank Bold Advokáti).

Novela energetického zákona

Jedním z impulzem pro změny v energetickém zákoně a důvodem prodlev s jeho schvalováním byly patrně připomínky Evropské komise k souladu české energetické legislativy s požadavky směrnice Evropské unie v oblasti energetiky. Druhým podnětem byla nepochybně snaha dohnat legislativně technologický vývoj a tedy mimo jiné ukotvit akumulační zařízení v české právní úpravě.

Provozování akumulačního zařízení je koncipováno jako oprávnění výrobce, provozovatele přenosové či distribuční soustavy, popřípadě zákazníka. Na podnikání s využitím akumulačního zařízení tak bude postačovat například licence na výrobu elektřiny. Provozovatele přenosové a distribuční soustavy budou k tomuto provozu akumulačního zařízení muset splnit také další podmínky,“ doplňuje advokát Filip Nečas (Frank Bold Advokáti).

Další informace:
Novela ZPOZE a novela energetického zákona>>>
http://www.prekompenzace.eu/

 

 

 

Ozvěte se nám. Jsme Váš partner pro správná rozhodnutí

Poskytnete nám základní informace

Stačí stručně popsat situaci, kterou právě řešíte, vyplnit kontaktní údaje a odeslat formulář níže.

Dohodneme si podmínky spolupráce

Zavoláme Vám, nebo se ozveme e-mailem, probereme detaily možné spolupráce a připravíme nabídku.

Pustíme se do práce

Pokud se rozhodnete využít našich služeb, uděláme vše pro úspěšné vyřešení vašeho případu.

S čím potřebujete pomoci*

Vaše jméno a příjmení*

Váš telefon*

Ulice a č.p., město*

Váš e-mail*

Poptávám placenou právní službu a potvrzuji, že souhlasím s podmínkami poskytování právních služeb

Přečtěte si, jak nakládáme s osobními údaji zde.