Registr smluv: 3 věci, na které si dejte pozor při zveřejňování smluv
- 18. 04. 2016
- Články > Registr smluv
Často se setkáváme s dotazy na několik určitých typů smluv, jež obce, úřady nebo jiné veřejné instituce běžně uzavírají: nájemní smlouvy, smlouvy uzavřené na elektronickém tržišti a příkazní smlouvy. Zde přinášíme stručnou odpověď na tyto dotazy.
Jestliže veřejná instituce uzavře nájemní smlouvu k nemovitosti s právnickou osobou nebo s podnikající fyzickou osobou a lze předpokládat, že celková úhrada za nájem přesáhne 50 000 Kč bez DPH, musí některá ze smluvních stran tuto smlouvu zveřejnit v registru smluv. Naopak nezveřejňují se nájemní smlouvy s fyzickými osobami–nepodnikateli či smlouvy s minimální výší nájemného (např. 200 Kč/rok). Pamatujte však na to, že výše nájemného by měla odpovídat ceně v místě a čase obvyklé (nemělo by se jednat o cenu podhodnocenou či symbolickou, ale o reálnou hodnotu).
Domníváme se, že smlouvy uzavřené prostřednictvím elektronického tržiště v registru smluv nebude nutné zveřejňovat. Dle našeho názoru se jedná o smlouvu uzavřenou způsobem, který je podobný těm uvedeným v ust. § 3 odst. 2 písm. g) zákona o registru smluv (tj. dražba, aukce, burza), s nimiž je spojen zvláštní způsob přechodu nebo převodu vlastnického práva. Nebylo by účelné, aby se účinnost těchto smluv odsouvala až na den zveřejnění v registru smluv.
Oprava 7. 6. 2016: K uzavírání smluv prostřednictvím elektronického tržiště bychom chtěli doplnit, že tento způsob nelze vždy považovat za takový, s nímž je spojen zvláštní způsob přechodu nebo převodu vlastnického práva. Uvedené je nutné posuzovat ad hoc. V případě potřeby nabízíme možnost posouzení.
V případě, že se veřejná instituce rozhodne svěřit majetek jí náležející do péče jiné instituce, uzavře s ní tzv. příkazní smlouvu. Tento typ smlouvy rovněž podléhá povinnosti zveřejňování v registru smluv.