Jak bude vypadat evropská OZE legislativa po roce 2020?
- 08. 02. 2016
- Články > Energetické právo
Po téměř dvou letech čekání Komise schválila český systém podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů uvedených do provozu do 31. 12. 2012. To bohužel neznamená, že mají provozovatelé těchto zdrojů již vyhráno
Na samotné rozhodnutí si budeme muset počkat
Komise na svých stránkách zatím jen oznámila, že vůči systému provozní podpory pro dotčené zdroje nebude vznášet námitky, tj. že vydala rozhodnutí o slučitelnosti podpory se společným trhem. Samotné rozhodnutí dosud zveřejněné není. „Zveřejnění textu rozhodnutí Komise lze očekávat zpravidla v řádech několika měsíců, pro další postup především ze strany ERÚ je však oznámení Komise naprosto postačující,“ upozorňuje právní expert Filip Nečas z Frank Bold advokátů.
Právě v textu rozhodnutí mohou být obsaženy další kvasi-podmínky pro poskytování provozní podpory. Stran zdrojů uváděných do provozu v období od 1. 1. 2013 do 31. 12. 2015 Komise zahrnula české orgány množstvím závazků, z nichž nejdiskutovanějším byl závazek přijmout legislativní opatření umožňující sledovat a kontrolovat po deseti letech u jednotlivých zdrojů možnost existence nadměrné kompenzace podpory.
Čekání bylo neobvykle dlouhé, neboť Česká republika včas podporu nenotifikovala. „V takovém případě Komise posuzuje věc v režimu nezákonné podpory, kdy není vázána přísnými lhůtami,“ vysvětluje Filip Nečas.
Ani po vydání notifikačního rozhodnutí si však nemohou být provozovatelé jisti, že podpora na příští rok bude vypsána. Ačkoliv Energetický regulační úřad v minulosti deklaroval svou připravenost v případě vydání notifikačního rozhodnutí vydat cenové rozhodnutí stanovující provozní podporu pro zdroje uvedené do provozu do 31. 12. 2012, je vázán zákonnými lhůtami. „ERÚ musí vydat cenové rozhodnutí nebo jeho změnu nejpozději do konce roku 2016. Pokud to nestihne, neumožňuje mu zákon podporu stanovit, neboť tu je oprávněn stanovovat vždy toliko na nadcházející rok,“ dodává Nečas.
Nezbývá tedy než doufat v rychlou reakci Energetického regulačního úřadu a že se již nebude opakovat situaci z konce roku předešlého.