Webinář 6. června: Sdílení elektřiny a komunitní energetika v praxi
- 14. 05. 2024
- Články > Komunální a komunitní energetika pro samosprávy
Klíčovou výzvou, které Česko aktuálně čelí, je efektivní transformace energetiky a přechod na obnovitelné zdroje. Jedním z nástrojů, které při tom lze využít, jsou smlouvy o dodávce obnovitelné energie mezi výrobcem a odběratelem, takzvané PPA kontrakty, které jsou nejčastěji uzavírány na dobu 5 až 20 let.
Pro výrobce elektřiny z OZE znamenají zajištění dlouhodobého odbytu vyrobené elektřiny, pro odběratele (typicky například výrobní firmy) jsou cestou, jak si zajistit cenově stabilní přísun dnes velmi žádané zelené elektřiny, v případě potřeby i s certifikací. Právě předvídatelnost ceny je klíčovou výhodou dlouhodobých PPA kontraktů.
PPA kontrakty dělíme na fyzické a virtuální. Fyzické PPA zahrnují nejčastěji přímou dodávku elektřiny mezi stranami prostřednictvím přímého připojení. Virtuální PPA jsou spíše finančním nástrojem, pomocí kterého obě strany kompenzují rozdíl mezi dohodnutou a tržní cenou elektřiny. Přínosem této druhé varianty je cenová stabilita pro obě smluvní strany.
Dále se PPA liší podle vzdálenosti výrobního zdroje od odběratele na off-site a on-site. V případě off-site PPA je zelená elektřina dodávána odběrateli prostřednictvím veřejné distribuční sítě na dálku nebo například přes hranice různých států. On-site PPA je určena pro dodávání energie v blízkosti místa spotřeby. Doposud nejvýhodnějším řešením je dodávka přímým vedením.
Specifickým typem kontraktu je tzv. sleeved PPA, který kromě výrobce a odběratele energie zahrnuje ještě třetí stranu. Ta převezme související činnosti, například odpovědnost za odchylku, propojení výrobců s odběrateli a další.
Hlavním přínosem PPA kontraktů je dosažení cenové stability pro výrobce i odběratele. Dalšími výhodami jsou kompenzace uhlíkové stopy odběratele, pozitivní dopady, které se promítají do hodnocení ESG a zajišťují tak financování jeho podnikatelské činnosti.
PPA napomáhají optimalizaci využití elektřiny vyráběné v konkrétních obnovitelných zdrojích, čímž pomáhají OZE a zejména lokální výrobní zdroje stabilizovat. Výrobci pomáhají PPA zajistit financování výstavby obnovitelných zdrojů, protože jejich uzavření je podmínkou bank nebo rozhodujících finančních institucí pro poskytnutí úvěru.
Existují však i rizika jako je špatný odhad ceny, velký rozdíl sjednané a tržní ceny a z toho plynoucí nevýhodnost pro jednu ze smluvních stran. Doporučujeme proto při sjednávání PPA zohlednit řadu faktorů jako křivku spotřeby, cenové limity, dobu trvání či zajištění plnění závazků.
V rámci reformy trhu s elektřinou podporuje Evropská unie využívání PPA a dalších dlouhodobých nástrojů jako jsou CfD (contract for difference). Cílem je zvýšit stabilitu a předvídatelnost trhů, podpořit investice do obnovitelných a flexibilních čistých technologií a chránit spotřebitele při energetických krizích.
Ať už jste výrobce nebo odběratel elektřiny, díky síti našich kontaktů vás propojíme a zprostředkujeme uzavření výhodného PPA kontraktu.