Lex OZE 3 prošel Sněmovnou. Otevře cestu akumulaci elektřiny a dalším funkcím nezbytným pro účinné využívání OZE

Poslanecká sněmovna schválila v pořadí třetí novelu energetického zákona týkající se obnovitelných zdrojů, známou jako Lex OZE 3. Sdílející se například už nemusí obávat diskriminace ze strany obchodníků s elektřinou, protože poslanci v zákoně odhlasovali její zákaz.

Obchodníci tak nebudou smět uzavření smlouvy podmiňovat zákazem nebo omezením práva elektřinu sdílet – a to ani u samospráv nebo firem. Především se ale v Lex OZE 3 po letech rozvoje obnovitelných zdrojů energie dostávají do české legislativy pravidla pro akumulaci elektřiny v bateriích a flexibilní poskytování jejich kapacity ke stabilizaci rozvodné sítě.

„Je jen těžko představitelné, že doteď energetický zákon vůbec neznal akumulaci energie ani ji nijak výslovně nereguloval. Nová pravidla vytvoří právní prostředí pro rozvoj tohoto odvětví, které je klíčové pro zajištění stability sítě a další rozvoj obnovitelných zdrojů,” uvedla právnička expertní skupiny Frank Bold Laura Otýpková.

Podle předpokladu Mezinárodní energetické agentury by mohly do roku 2030 ceny baterií klesnout o 40 %. Díky lepší dostupnosti tak v budoucnu budou atraktivnější pro stále více domácností i firem. Baterie jsou přitom důležitým prvkem pro efektivní a bezpečné využívání obnovitelných zdrojů, jejichž výkon v čase kolísá. Ukládání energie v době vysoké výroby k pozdějšímu využití je výhodné nejen pro jednotlivé výrobce a spotřebitele, ale především pro uchování stability celé rozvodné sítě.

Sdružování výroby a spotřeby napříč celou sítí

To je cílem i další novinky v právě přijaté novele. Pomocí takzvané agregace flexibility zákon umožní výrobu a spotřebu elektřiny podle potřeby sdružovat napříč celou sítí. Zákazníci, výrobci elektřiny i energetická společenství tím budou moci pomáhat vyrovnávat zatížení elektrizační soustavy.

„V budoucnu budou energetická společenství moci nejen sdílet elektřinu mezi svými členy, ale také poskytovat flexibilitu provozovatelům sítí i obchodníkům s elektřinou. To například znamená, že jejich členové budou koordinovaně měnit svou výrobu či spotřebu elektřiny v čase, kdy je síť v nerovnováze, a pomáhat tak provozovateli sítě vyrovnávat výkyvy v soustavě. Stejně tak budou moci pomáhat snižovat dodavatelům náklady na odchylku způsobenou nesouladem mezi nakoupenou a dodanou elektřinou. Za poskytování této flexibility budou komunity finančně odměňovány,” vysvětlil agregaci flexibility v praxi právník Frank Bold Jan Bakule.

Agregace flexibility se ovšem neobejde bez okamžitých přesných dat o výrobě a využití energie. To ale v Česku zatím vázne. Od srpna 2026 bude Elektroenergetické datové centrum (EDC) umožňovat nezávislou agregaci tzv. technické flexibility, tedy flexibility poskytované k vyrovnávání sítě. Jeden ze schválených pozměňovacích návrhů však odsouvá možnost nezávislé agregace obchodní flexibility až na prosinec 2027. Do tohoto data budou moci obchodní flexibility agregovat pouze licencovaní obchodníci.

Zjednodušené povolování menších fotovoltaik

Zákon zároveň zjednoduší povolování menších fotovoltaik a zdrojů sloužících zejména pro vlastní spotřebu. Licenci a stavební povolení by nově měly potřebovat až zdroje s výkonem 100 kW místo současných 50 kW.

„Změna bude platit mimo jiné pro bezúplatné sdílení i pro úplatné sdílení, pokud jeho cílem nebude tvorba zisku. Například když v rámci ceny za sdílenou elektřinu budou členové společenství splácet investici do výrobny a pokrývat náklady na administrativu. V praxi ale může být v některých případech obtížné určit, kdy už půjde v případě úplatného sdílení o podnikání. Pomoct by mohlo výkladové stanovisko ERÚ,” popsala právnička Laura Otýpková další ze změn v Lex OZE 3.

Ozvěte se nám. Jsme Váš partner pro správná rozhodnutí

Poskytnete nám základní informace

Stačí stručně popsat situaci, kterou právě řešíte, vyplnit kontaktní údaje a odeslat formulář níže.

Dohodneme si podmínky spolupráce

Zavoláme Vám, nebo se ozveme e-mailem, probereme detaily možné spolupráce a připravíme nabídku.

Pustíme se do práce

Pokud se rozhodnete využít našich služeb, uděláme vše pro úspěšné vyřešení vašeho případu.

S čím potřebujete pomoci*

Vaše jméno a příjmení*

Váš telefon*

Ulice a č.p., město*

Váš e-mail*

Poptávám placenou právní službu a potvrzuji, že souhlasím s podmínkami poskytování právních služeb

Přečtěte si, jak nakládáme s osobními údaji zde.